Procter&Gamble’ın efsanevi CMO’su Jim Stengel “Grow” isimli kitabında ideallerin dünyanın en büyük 50 şirketinin büyüme ve karlılığını nasıl arttırdığını anlatıyor.

Boyutundan bağımsız olarak bütün şirketler ve markalar için marka idealleri büyümenin temeli. Tabii ki tüm şirketler kar etmek istiyor, ama bunu bir takım insani değerleri amaçlayarak, müşterilerinin kalbine dokunan ideallerle yaptıklarında büyüme geliyor. Bu marka ideallerinin lafta kalmaması, çalışanları, ürün/servisleri, tüm iş ortakları ve markaya dokunan herkes tarafından benimsenip hayata geçirilmesi en önemlisi.

Jim Stengel gerek UCLA Anderson Graduate School of Management’da verdiği MBA Pazarlama dersindeki çalışmaları, gerekse Millward Brown Optimor ile birlikte yürüttüğü araştırmaları birleştirerek yaptığı “Stengel Study for Business Growth” çalışmasında görüyor ki en hızlı büyüyen şirketlerin marka idealleri beş temel insan değerinden birinde odaklanıyor:

  • Neşe vermek
  • Bağlantı sağlamak
  • Keşfe ilham vermek
  • Gurur duymayı teşvik etmek
  • Toplumu etkilemek

2000’lerin başında yapılan bu çalışmada en hızlı büyüyen 50 marka içinde yer alan Blackberry’nin günümüzde tarihe karışması çok anlamlı. Tabii ki o zamanlar yeni yeni çıkan Facebook bu listede yok, ancak güncellense bence kesin üst sıralarda yerini kapardı.

Selva Aydıner

Author Selva Aydıner

More posts by Selva Aydıner

Leave a Reply