Müşteri geribildiriminden ürüne ve kampanyaya… Axe “Kırılan Kırılana”

By 17 Mayıs 2018wonderbizz

Hem ürünleri hem de iletişim çalışmaları konusunda müşteri görüşlerini, geribildirimini almak için uzun ve çeşitli araştırmalar yapıyoruz. Ama bazan – ki artık dijital dünyada çoğu zaman – sadece dinlemek ve anlamaya çalışmak yeterli!

Sosyal medya markaların hem sevdiği, hem de korktuğu bir mecra, çünkü herkes olumlu ve özellikle de olumsuz görüşlerini hemen her mecrada rahatlıkla paylaşıyor ve bunların yönlendirilmesi mümkün değil. Bu görüşleri içgörüye ve sonra da aksiyona çevirenler kazanıyor.

Bu aralar favorim Axe! Kendilerinin ayrışma noktası olarak özel tasarladıkları ve iletişimini yaptıkları kapağın kırılması ile ilgili gelen o kadar olumsuz yorumu değerlendirip, içgörüye çevirip ürünü değiştirmeleri önemli tabii, ama bence daha önemlisi “Kırılan Kırılana” kampanyasında “sizi dinledik, tüm mesajlarınızı tek tek okuduk, şimdi de sizin istediğiniz gibi bir ürün yaptık” mesajını vermeleri. Bir de üstüne #kırdıysaközürdileriz diyorlar. Bence hem eski müşterilerini tekrar çekmek, hem de yeni müşterilere ulaşmak adına şahane bir adım!

Selva Aydıner

Author Selva Aydıner

More posts by Selva Aydıner

Leave a Reply