Bugün müşterin için ne yaptın?

By 5 Ocak 2018wonderbizz

Müşteri kim?

Ürünümüzü kime satmak istiyoruz? Peki kim kullanıyor? Kullanan ile satın alan aynı kişi mi? Peki acaba, müşterimiz ürünümüzü satınalan değil de, hissedarlarımız mı? Yoksa çalışanlarımız mı?

Doğru kişinin dikkatini çekmek, aklında kalmak ve satınalmasını sağlamak için önce müşterileri segmente edip, daha sonra da segmentleri kişi olarak tanımlamak (persona) gerekli. Ne kadar detaylı tanımlarsak o kadar doğru ürünü doğru kişiye doğru mesaj ile ulaştırırız.

Müşteriyi belirledikten sonra onu çok iyi anlamalı, davranışlarını, beklentilerini, alışkanlıklarını öğrenmeliyiz. Müşteri içgörüleri oluşturmak marka veya şirket konumlandırmasının temeli – çünkü müşteri yoksa şirket de yok! İçgörülerin nasıl oluşturulacağı ise ayrı bir yazı konusu…

Müşteri odaklılık için her şirketin her gün en az bir kez müşterisiyle temasa geçmesi ve bir şey fark etmesi, bir müşteri için bir fikir çıkartması önemli. Tabii her gün yeni bir fikir uygulanamayabilir, ama daha öncekileri teyit etmek, minik notlar almak, her gün müşteriyi göz önünde tutmak doğru yol ve aksiyonlar için şart.

Selva Aydıner

Author Selva Aydıner

More posts by Selva Aydıner

Leave a Reply